top of page

Sat, 15 Jun

|

A Space, Venezia

Carnival Biennale Mask, Józef Krzysztof Oraczewski

...wystawa prowadzi w złożone zakamarki ludzkiej tożsamości przez wieloznaczną i intrygującą symbolikę masek, stając się dialogiem z tematem tegorocznego Biennale, gdzie "obcokrajowcy są wszędzie", a tożsamość i wykluczenie to kwestie, które budzą coraz większą uwagę i troskę społeczną...

Carnival Biennale Mask,  Józef Krzysztof Oraczewski
Carnival Biennale Mask,  Józef Krzysztof Oraczewski

Time & Location

15 Jun 2024, 19:00 – 31 Jul 2024, 19:00

A Space, Venezia, Salizada Santa Giustina, Castello 2930

About the event

Carnival Biennale Mask, Józef Krzysztof Oraczewski 

W samym sercu Biennale w Wenecji, w galerii A Space, od 17 kwietnia do 30 czerwca 2024 roku odbędzie się niezwykła wystawa malarstwa pt. "Carnival Biennale Mask", autorstwa wybitnego artysty Józefa Krzysztofa Oraczewskiego. Twórca w mistrzowski sposób oddaje dynamikę symboliki masek, a kuratorka Monika Turczyńska, stawia ważne pytania o tożsamość, równość i wykluczenie, zapraszając do refleksji nad obecnymi wyzwaniami społecznymi.

Wystawa zaprezentowana w czasie tegorocznego Biennale w Wenecji w intrygujący sposób nawiązuje do tematu "Obcokrajowcy są wszędzie" stanowiąc głos w dyskusji na temat obcości i wykluczenia, z jakimi spotykają się migranci na całym świecie. Poprzez interpretację maski jako symbolu jednoczesnego zakrywania i odkrywania tożsamości, wystawa wskazuje na złożone aspekty związane z integracją oraz próbą dostosowania się do nowych środowisk kulturowych.

Jednym z kluczowych tematów poruszanych podczas wystawy jest kwestia maski równości, która często jest nakładana na obcokrajowców i migrantów. Kurator stawia pytania, czy ta maska jest rzeczywistym symbolem równości społecznej i integracji, czy może jedynie chwilowym przykryciem, maskujacym głębokie nierówności społeczne. Jest to krytyczne spojrzenie na rzeczywistość, które zmusza do refleksji nad istniejącymi dysproporcjami i wyzwaniami związanymi z równością i sprawiedliwością społeczną.

Dodatkowo ekspozycja podejmuje temat symbolicznego karnawałowego czasu zawieszenia ról społecznych, który zrównuje wszystkich uczestników i umożliwia wyrażenie skrywanej autentyczności. W ten swpsób kwestionuje zesztywniałe role, normy i konwencje społeczne, zachęcając do eksploracji różnych aspektów tożsamości i wyrażania siebie w otwartej przestrzeni kulturowej.

"Carnival Biennale Mask" to fascynujący, potraktowany z wirtuozerią i weneckim przepychem, karnawał masek. To pokorny ukłon w stronę noiezwykłego miasta,  które maskę ma w swojej kulturowej tożsamości. To przekorny głos w dialogu z z  w  , ale także przestrzeń do otwartej dyskusji i refleksji nad współczesnymi wyzwaniami społecznymi. To zaproszenie do odkrywania fascynującego świata masek i ich niezwykłych historii, oraz do angażowania się w dialog na ważne tematy współczesności.

Share this event

bottom of page